U nas nauka staje się pasją

Erasmus

Projekt ,,Czas na staż”

Projekt ,,Czas na staż” jest projektem realizowanym przez ZSTK dzięki programowi Erasmus+ w ramach sektora Szkolenia i Kształcenia Zawodowe. Projekt ten realizowany jes  w latach 2015-2017. Uczniowie poszczególnych kierunków zawodowych  zdobywają praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe.
Uczniowie naszej Szkoły podejmują staż w przedsiębiorstwach lub w centrach kształcenia w Niemczech. Tego rodzaju doświadczenie ma im ułatwić przejście z etapu nauki do zatrudnienia.

 

Erasmus+I grupa stażystów ZSTK - praktyki w Niemczech - marzec 2016 roku


Praktyki mechatroników w Niemczech


Grupa uczniów Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie wyjechała na praktyki zagraniczne do Niemiec. Praktyki odbyły się w ramach projektu „Staż na start – staże zagraniczne pomostem do udanej kariery zawodowej”. 10- osobowa grupa stażystów z klasy 3mt w ciągu 2-tygodniowego pobytu w Niemczech zapoznawała się z praktyczną stroną zawodu mechatronika w przedsiębiorstwie Nussbaum Parking GmbH w Lipsku – wiodącym producencie nowoczesnych zautomatyzowanych rozwiązań parkingowych. Praktyki odbyły się we współpracy z partnerem projektu, przedsiębiorstwem Vitalis Betreuungsgesellschaftfür Modellprojekte mbH z Gut Wehlitz, Schkeuditz, które zadbło o to, aby staż był bogaty pod względem merytorycznym, ale też zapewnił naszym praktykantom chwilę odpoczynku przygotowując ciekawy program kulturowy.

Erasmus+ Pierwszy tydzień praktyk klasy 3mt w Niemczech


Grupa uczniów z klasy 3 mt, odbywała praktyki w przedsiębiorstwie Nussbaum Parking GmbH w pobliżu Lipska.
Pierwszy tydzień przeznaczony został na zapoznanie ze stanowiskiem pracy, poznanie maszyn i materiałów wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo do produkcji platform parkingowych i systemów podnośnikowych. Praktykanci zostali też zapoznani z narzędziami wykorzystywanymi w firmie i odbyli ćwiczenia w ich stosowaniu.
Dzięki zróżnicowanemu programowi praktyk przygotowanemu przez partnera, firmę Vitalis ze Schkeuditz, oprócz pracy nasi uczniowie mają też czas na odpoczynek i zwiedzanie kraju, w którym goszczą. Poznali już Lipsk, największe miasto Saksonii, które nazywane jest miastem muzyki ze względu na jego związek z tak wybitnymi kompozytorami, jak Bach, Mendelssohn czy Schumann. Uczniowie mieli też okazję wybrać się do Berlina. Stolica Niemiec urzekła ich różnorodnością atrakcji bogatego życia kulturalnego. Grupie szczególnie do gustu przypadła wizyta w barwnym świecie nauki Spectrum w Deutsches Technikmuseum, gdzie samodzielnie mogli eksplorować zjawiska nauki.
Jak przystało na grupę mechatroników, największe zainteresowanie w pierwszym tygodniu wzbudziła fabryka BMW w Lipsku - nowoczesna, z niespotykanymi rozwiązaniami technologicznymi. Nasi uczniowie mogli dokładnie przyjrzeć się całej linii produkcyjnej: od składania karoserii poprzez lakierowanie, montaż podzespołów - aż po testowanie pojazdów słynnej marki.

 

Erasmus+ Drugi tydzień praktyk klasy 3 mt w Niemczech


Uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych in. Tadeusza Kościuszki w Lublinie zakończyli praktyki w ramach programu ERASMUS+ "Staż na start". Dwa tygodnie praktyki uczniowie kształcący się na kierunku technik mechatronik zrealizowali w przedsiębiorstwie Nussbaum GmbH, przy współpracy z partnerem projektu – firmą Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w Schkeuditz.
Technicy mechanicy w czasie praktyki zapoznali się z budową i zastosowaniem maszyn do obróbki metalu, tworzyli także własne elementy. Praktykanci nabyli nowe umiejętności z zakresu produkcji wyrobów metalowych, doboru narzędzi i przyrządów pomiarowych oraz odbyli wiele praktycznych ćwiczeń z obróbki metalu.
Podczas 2 tygodnia praktyk nie zabrakło również dodatkowych atrakcji – uczniowie wybrali się do Drezna na wizytę techniczną do Szklanej Manufaktury Volkswagena, w której można obserwować z bliska proces produkcji luksusowej limuzyny koncernu – Volkswagena Phaeton. Ciekawostką było to, że Phaeton w sporej większości składany jest za pomocą ludzkich rąk, z minimalnym udziałem maszyn.
Praktyki w Niemczech to niewątpliwie cenne doświadczenie. W trakcie stażu w nowoczesnej firmie niemieckiej nasi praktykanci doskonalili również język obcy oraz poznali środowisko zawodowe i organizację pracy. Praktyka pozwoliła na nadanie nowego wymiaru w zakresie jakości kształcenia praktycznego, dostosowania systemu kształcenia zawodowego do potrzeb regionalnego i unijnego rynku pracy.

Kolejna grupa stażystów ZSTK na praktykach w Niemczech - listopad 2016 rolku


Praktyki logistyków w Niemczech


Nasi uczniowie z kierunku technik logistyk odbyli praktyk w Niemczech.
Zgodnie z obietnicą organizatorów, grupa nie tylko pracowała, ale też miała okazję do zwiedzenia niezwykłych niemieckich miast.
19 listopada uczniowie udali się na niezapomnianą wycieczkę do Berlina.
Gościli w tamtejszym Muzeum Techniki. Obiekt mieści się w budynku z 1874 roku, otoczonym przez duży park. W muzeum zgromadzono liczne kolekcje naukowe i techniczne z różnych epok. Połączenie przeszłości ze współczesnością reprezentuje bombowiec Douglas C-47, mieszczący się na dachu, tuż nad wejściem do Muzeum Techniki. W samym obiekcie obejrzeć można aż szesnaście stałych ekspozycji dotyczących, między innymi, technologii wytarzania papieru, transportu miejskiego czy przemysłu farmaceutycznego. Będąc w stolicy Niemiec, nasi logistycy nie mogli pominąć też Bramy Brandenburskiej - najbardziej rozpoznawalnego zabytku. To jedyna spośród 18 bram wchodzących w skład dawnych murów miejsko-akcyzowych, która przetrwała do czasów współczesnych. Usytuowana jest na zachód od historycznego centrum miasta.12 kolumn tworzy 5 monumentalnych przejść. Na górze umieszczono rzeźbę 4-konnej kwadrygi, prowadzonej przez rzymską boginię zwycięstwa .
Konstrukcja jest wzorowana na greckiej monumentalnej bramie zwanej Propyleje, znajdującej się na Akropolu. Obecnie zabytek jest magnesem przyciągającym turystów oraz miejscem spotkań Berlińczyków.
Równie interesująca co Berlin, okazała się wczorajsza wycieczka do Drezna.

 

 

 

Galeria

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij