Konferencja Naukowa : Polskie państwo na uchodźctwie

W dniu 23 listopada 2022 roku uczniowie Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie, wzięli udział w Konferencji Naukowej : Polskie państwo na uchodźctwie – zakres pojęciowy, działalność, znaczenie, stan badań i postulaty badawcze, zorganizowanej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie, Centrum Transferu Wiedzy.

Podczas Sesji I.: Polskie państwo na uchodźstwie – próba definicji, działalność, znaczenie, głos w dyskusji zabrali:

•  Dr hab. Grzegorz Górski, prof. AJ (Rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu)
  • Wojciech Labuda (Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci)
  • Dr Jan Tarczyński (Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, w latach 1991 – 2010 dyrektor Biura Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego)
  • Prof. Jan Żaryn (Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J.Paderewskiego)

Podczas Sesja II.: Władze Wojskowe RP jako element składowy państwowości emigracyjnej, głos w dyskusji zabrali:

• Prof. Bogusław Polak (Politechnika Koszalińska)
  • Płk. Dr hab. Juliusz Tym (Akademia Sztuki Wojennej)
  • Dr hab. Grzegorz Kulka (Uniwersytet Wrocławski)