ERASMUS PLUS 2023 dla nauczycieli

W dniach 17- 19 października 2023 r. w ramach międzynarodowego programu Erasmus Plus, przebywała u nas grupa nauczycieli z różnych regionów Hiszpanii. Celem tego wydarzenia była wymiana doświadczeń i praktyk związanych z nauczaniem przedmiotów zawodowych w ponadpodstawowej szkole technicznej. Hiszpanie mieli możliwość uczestniczenia w wykładach na temat systemu szkolnictwa w Polsce w zakresie funkcjonowania technikum jako edukacyjnej placówki rządowej, zapoznali się ze ścieżką awansu zawodowego i kryteriów zatrudniania nauczycieli w naszej szkole, ich kompetencji — głównie tych zawodowych. Nauczyciele Ci mieli okazję obserwacji lekcji otwartej z języka angielskiego, przeprowadzonej przez nauczycielkę języka angielskiego — Katarzynę Dobrzańską, co było praktycznym odzwierciedleniem przebytych przez nich warsztatów.

Ponadto, dzięki umożliwieniu przez Politechnikę Lubelską zwiedzania i uczestniczenia w pokazach technicznych, Erasmusowi nauczyciele zobaczyli i ocenili możliwości rozwoju myśli technicznej na uczelni wyższej w Polsce. Jednym z głównych punktów programu była prezentacja tunelu aerodynamicznego, konstrukcji oraz działania silników i podzespołów, na których uczą się studenci. Nie obyło się także bez rysów historycznych rozwoju silników, gdzie nauczyciele mogli podziwiać jedne z pierwszych silników skonstruowanych na Politechnice Lubelskiej.

Kolejnym punktem wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami z Hiszpanii i Polski, była wizyta w firmie produkcyjnej ABM Greiffenberger, naszej firmy partnerskiej, gdzie zostały przeprowadzone wykłady na temat produkcji silników w tym przedsiębiorstwie. Praktycznym zwieńczeniem tego spotkania, było zwiedzenie hali produkcyjnej firmy, ewaluacja rozwiązań techniczno-technologicznych w poszczególnych jej działach oraz doświadczenia związane z robotyzacją kolejnych etapów produkcji, w tym obserwowanie pracy mechanicznych regałów czy robotów do transportu palet.

Ostatnim punktem programu, było spotkanie Hiszpanów z Panią Dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych — Anną Wawruch-Lis, polegające na szerszym omówieniu funkcjonowania naszego technikum, współpracy szkoły z przedstawicielami lokalnych władz i innych placówek o charakterze pedagogicznym pod kątem rozwoju szkoły w kierunku techniczno-pedagogicznym oraz perspektyw rozszerzenia jej oferty kierunków kształcenia zawodowego.

Podsumowując, wizyta nauczycieli z Hiszpanii zaowocowała nie tylko wymianą doświadczeń pedagogicznych w zakresie nauczania przedmiotów zawodowych, ale też otworzyła dalsze możliwości współpracy pomiędzy naszymi zespołami kadry pedagogicznej, dała możliwość szerszego spojrzenia na praktyki nauczania tych przedmiotów i stanowiła pozytywne, w naszym odczuciu, doświadczenie społeczne, pokazując wymierne efekty międzynarodowej współpracy.

Dziękujemy gościom za wizytę, a naszym partnerom — za współpracę i umożliwienie zaplanowanych warsztatów. Jesteśmy również dumni z naszej kadry, która profesjonalnie zorganizowała to wydarzenie.

Zapraszamy do galeri